Wednesday, September 27, 2023

मनहरी बहुमुखी क्याम्पसः यसरी सोचौँ न, सजिलै चल्छ

ताजा / भरखरै प्राप्त

मनहरीको उद्योग बाणिज्य संघ १४ औँ बर्ष पूरा, कार्यालयमा दिप प्रज्वलन

बजार अनुगमनको कुरालाई ध्यान दिएको बताउँदै बजारमा अखाद्य बस्तु, म्याद गुज्रेको बस्तुहरु र ठगीका घटनाहरु सुन्न नपरोस् भन्दै शुभकामना दिनु भएको छ ।

मनहरीमा समाजवादीको बैठक, गाउँपालिकाको बेथितिबारे बोल्नुपर्ने राय

मनहरी गाउँपालिकाको पाडी खरिद काण्ड, १६ करोड राजश्व मिनाहा काण्ड, पत्रकारलाई अनावश्यक हस्तक्षेप गरेको काण्ड लगायतका बिषयहरुमा पार्टीले धारणा सार्बजनिक गर्नुपर्नेलगायतका बिषय नेतृत्वको ध्यानाकर्षण गराएको छ ।

सिमपानीका पाख्रीनलाई ट्रयाक्टरले किच्यो, सेनाले ज्यादति गरेको भन्दै राजमार्ग जाम

घटनास्थलमा प्रहरी पुगेको छ भने घाइते पाख्रीनलाई भरतपुरतर्फ उपचारार्थ पठाइएको छ।

युनिभर्सलले जनप्रतिनिधि र राजनितिकर्मीको उपस्थितिमा मनायो संविधान दिवस (फोटो फिचर)

राक्सिराङ गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष थिङले संविधान विरोधी तत्वहरु सक्रिय भएको बताउनुभयो । ८ वर्ष अघि नेपालको गणतान्त्रिक संविधान जारी भई कार्यान्वयनमा आएतापनि अहिले संविधान विरोधी गतिविधिरु भइरहेको बताउनुभयो ।

पोखरा पुगेर प्रहरीले समात्यो अफिमवाला सुवासलाई, शिक्षक प्रल्हाद दर्जी छुट्लान् ?

सुवासलाई पक्राउ गर्न प्रहरी निरीक्षक दिपक थापा नेतृत्वको टोलीले २ दिन पोखरा बिताएको बताइएको छ ।

आरम्भ

पुस ७ गते बिहान मनहरी गाउँपालिका ८ नं वडास्थित टासी छोयलिङ गुम्बामा एउटा बैठक बस्यो, त्यो बैठक कथाले मागिरहेको एउटा आकस्मिकता थियो । मनहरी बहुमुखी क्याम्पसको पठन पाठन बन्द भएको लामो समयपछि सरोकारवालाहरुका लागि भनेर बोलाइएको बैठकमा सरोकारवालाहरुको अपर्याप्तता भने अबश्य नै थियो । न त गाउँपालिका स्तरका राजनीतिक दलका नेताहरु थिए, न त सामाजिक संघ संस्थाका नेतृत्वकर्ताहरु नै बैठकमा देखिन्थे । गाउँपालिका अध्यक्ष, केही कार्यपालिका सदस्यहरु, निवर्तमान प्रदेश सांसद लगायत सञ्चारकर्मीहरु पनि बैठकमा थिए । यद्यपि, क्याम्पस सभा भएको लामो समय बितेको र क्याम्पसको पठन पाठन समेत बन्द गरिएको लामो समयपछि आयोजित त्यो बैठकलाई पर्याप्त नै मान्नुपथ्र्याे र मानियो पनि ।

त्यो बैठक आयोजना हुनुभन्दा दुई दिनअघि म मनहरी बहुमुखी क्याम्पसको परिसरमा पुगेको थिएँ । क्याम्पस परिसरमा बढिरहेको झाडी र मान्छेको चहलपहल फर्खिरहेको भौतिक संरचनासँगै त्यहाँ दुईजना मानिस पनि भेटिए । माथिल्लो तलामा बसेर अँध्यारो अनुहार लगाइरहनु भएको क्याम्पस प्रमुख अमित पौडेल र लेखापाल नारायण मैनालीसँग मैले झण्डै ३० मिनेट समय बिताएँ । सुख–दुःखका गफ मात्रै भएनन्, पश्चिम मकवानपुरको मनहरी र यस अन्तर्गतका समाजको ऐनाबारे समिक्षा गर्ने अबसर पनि मिल्यो । हाम्रो समाजको शिक्षाप्रतिको दृष्टिकोण, सामुदायिक संस्थाप्रतिको आकर्षण र लगावका बारेमा राम्रै बुझ्ने मौका पाएँ । अझ क्याम्पस प्रमुख पौडेलले भन्नुभएको एउटा कुराले मलाई सँधै झस्काइरहेको छ–‘क्याम्पसमा पठन पाठन बन्दभएपछिको परिस्थितिपछि मान्छेहरुले फेसबुकमा अनेक अनेक लेखेर बसेका छन्, फिल्डमै आएर बुझ्ने चाहिँ तपाई नै हुनुभयो ।’

त्यसो त यो घटना हुनुभन्दा २ महिना अगाडि मनहरी ७ स्थित रोटरी मार्केट (इलाका प्रहरी कार्यालयअघि) मा एक हुल विद्यार्थीहरुले क्याम्पसका क्याम्पसका बारेमा बोलिदिन, लेखिदिन, पहलकदमी गरिदिनु गरेको अनुरोध ताजै छ । त्यसको साक्षी हुनुहुन्थ्यो मनहरी गाउँपालिका अध्यक्ष रन्जन कालाखेती पनि । मैले शैक्षिक संस्था सबै मिलेर सुधार गर्नुपर्छ, सुधार शैक्षिक मात्र होइन भौतिक र सामाजिक क्षेत्रको सुधार पनि हुनुपर्छ भनिदिएको थिएँ । ती विद्यार्थी भाई बहिनीहरुले अध्यक्ष र मसँग क्याम्पस अनुगमनको आशा गरेका थिए । उनीहरुको आशा मैले पूरा गर्न सकिनँ । सायद केही समयअघि नजिकैको महेन्द्र किरण माध्यमिक विद्यालयमा अभिभावकले गरेको आन्दोलन र त्यसको व्यवस्थापनमा सक्रिय भएर लागेको एउटा पात्र भएको नाताले पनि विद्यार्थीहरुले मसँग आशा गरेका होलान् ।

के हो त मनहरी बहुमुखी क्याम्पसको अबस्था ?
क्याम्पसले प्रशासनले दिएको जानकारी अनुसार अहिले पहिलो, दोस्रो, तेस्रो र चौथो बर्षका कक्षाका समेत गरी ८७ जना विद्यार्थी क्याम्पसमा अध्ययनरत छन् । दुःखको कुरा पहिलो बर्ष बढ्ने विद्यार्थीहरु दोस्रो, तेस्रो र चौथो बर्षमा नगन्य हुन्छन् । जस्तो कि, अहिले पनि चौथो बर्षमा जम्मा ११ जना विद्यार्थी छन् । पहिलो बर्षमा ३७ जनाले भर्ना गरेका छन् । क्याम्पसमा व्यवस्थापन संकायमा मात्र अध्ययन हुने गर्दछ । ६ जना प्राध्यापकले सजिलै दैनिक २० वटा कक्षाको नेतृत्व गर्न सक्दछन् । बजारमा हल्ला भएजस्तो क्याम्पसको अबस्था बर्बादै भएको भने होइन । बार्षिक २५ लाख रुपियाँको जोहो गर्न सक्दा क्याम्पस सजिलै चलाउन सकिन्छ । त्यसका लागि व्यवस्थापन पक्षको इच्छाशक्ति पनि जोडेर हेर्नुपर्छ । त्यसो त अहिले क्याम्पस भौतिक रुपमा पूर्ण परिपक्व छ । त्यति मात्रै होइन, क्याम्पस अगाडि ४ व्यवसायिक सटर निर्माण गरी आर्थिक स्रोत जुटाउने मेसो पनि सुरु भएको छ । यद्यपि, त्यसले मूर्त रुप लिइसकेको छैन । क्याम्पसमा पुस्तकालय, शौचालय, कक्षा कोठा, लेखा व्यवस्थापन लगायत सबै पक्षहरु सबल नै ठान्नुपर्छ । तर, अहिले २० लाख रुपियाँ अभाव भएपछि समयमै प्राध्यापकहरुलाई पारिश्रमिक दिन नसकिएको हो, त्यसैको साइड इफेक्टको रुपमा पठन पाठन बन्द भएको हो । ‘तलब नै नआउने ठाउँमा किन मिहेनत वा टाइम किल गर्ने ?’–यो प्रश्नले धेरै प्राध्यापकको दिमागमा डेरा जमाएको छ । यो स्वाभाविक प्रश्न पनि हो ।

विद्यार्थीबाट असुली हुने रकमले क्याम्पस धानिन्छ ?
अहिलेको अबस्थामा विद्यार्थीबाट असुली हुने भर्ना शुल्क र मासिक शुल्क लगायत रकमले क्याम्पस धान्न सकिँदैन । किनकी, विद्यार्थी संख्या सोचेजस्तो बृद्धि छैन र अहिले भइरहेको संख्या पर्याप्त पनि होइन । यो संख्या नबढ्नुको विभिन्न कारणहरु छन्–पहिलो त क्याम्पसको व्यवस्थापकीय कमजोरी नै हो । दोस्रो कारणको रुपमा अन्य संकाय अर्थात यस क्षेत्रमा रुचाइएको शिक्षा संकायको स्वीकृति त्रिभूवन विश्वविद्यालयबाट लिन नसक्नुलाई पनि लिइएको छ । यदि शिक्षा संकायको अनुमति हुँदो हो त, क्याम्पसमा अहिले भइरहेको भन्दा दोब्बर संख्याका विद्यार्थीहरु भर्ना हुन सक्ने सम्भावनालाई नकार्न सकिन्न । किनकी मनहरीबाट १२ कक्षा पास भएर शिक्षा संकाय पढ्न अन्यत्र गएका विद्यार्थीको संख्या लोभ लाग्दो नै छ । क्याम्पस प्रमुख अमित पौडेलको अनुमानमा जोडबल गर्दा बार्षिक १० लाख रुपियाँ सम्म विद्यार्थीबाट असुली गर्न सक्ने अबस्था रहन्छ । त्यसका लागि विद्यार्थीहरुको नियमित शुल्क तिर्ने, भर्ना गर्ने लगायतका कुराहरुलाई अलिक अनिबार्य गराएर अघि बढ्नुपर्छ । त्यसो त त्यही कक्षा लिनका लागि हेटौँडा वा चितवन जाँदा हजारौँ खर्च लाग्ने तर, मनहरीमै यो सुविधा अत्यन्त न्यून शुल्कमा पाउनुपर्ने भन्ने पनि होइन । समय सापेक्ष शुल्कबृद्धिको कुरालाई पनि ध्यान दिन सकियो भने विद्यार्थीबाट असुली भइरहेको रकममा बृद्धि हुन्छ ।

यसरी व्यवस्थापन गर्न सकिन्छ आर्थिक पक्ष
क्याम्पस चलाउन २५ लाख रुपियाँ बार्षिक खर्च लाग्छ । त्यसो त त्यो रकमको ४० प्रतिशत हिस्सा विद्यार्थीबाटै उठाउन सकिन्छ, अर्थात १० लाख रुपियाँ विद्यार्थीबाट संकलन हुन सक्ने क्याम्पस प्रशासनको अनुमान छ । बाँकी रह्यो १५ लाख रुपियाँ । यो रकम संकलनका लागि विभिन्न उपायहरु अवलम्बन गर्न सकिन्छ । जस्तो कि, उच्च शिक्षाको अधिकार स्थानीय सरकारलाई नभए पनि बेरुजु नै हुने भएपनि स्थानीय सरकारले यसअघि पनि ब्यहोरेको छ भने यसपटक पनि १५ लाख ब्यहोर्ने निर्णय गरिसकेको छ । हामीले मनहरी बहुमुखी क्याम्पसलाई मनहरी गाउँपालिका अर्थात, मनहरी गाउँपालिकाको पनि एउटा वडामा मात्रै सीमित राखेर सोच्यौँ भने त्यसले हित गर्दैन । यो क्याम्पस कैलाश, राक्सिराङ र मनहरीकै गौरवको सम्पति हो भन्ने सोच्न सकेमा व्यवस्थापकीय पाटो पनि फराकिलो भएर जानेछ । जस्तो कि, अहिले जोखिम मोलेर मनहरी गाउँपालिका एक्लैले आर्थिक समस्या टार्न गरिरहेको प्रयत्नमा हामीले कैलाश र राक्सिराङ गाउँपालिकालाई जोड्न सक्छौँ कि सक्दैनौँ ? महत्वपूर्ण प्रश्न हो यो । हामीहरुले क्याम्पस सञ्चालन कार्यलाई उल्लेखित तीनवटै पालिकालाई स्वामित्व ग्रहण गराउने व्यवस्था मिलाउने हो पनि आर्थिक व्यवस्थापन गर्न सकिन्छ । यी दुई पालिकाबाट उच्च शिक्षा छात्रबृत्ति स्वरुप मात्रै भनेर पनि ५ लाख बार्षिक बिनियोजन गर्ने अबस्था सिर्जना गर्न सकियो भने पनि ठूलो राहत हुने छ । त्यसैगरी मनहरी गाउँपालिकाले पनि उच्च शिक्षा छात्रबृत्ति भनेर क्याम्पसलाई बार्षिक ५ लाख दिने हो भने अब अपुग रकम जम्मा ५ लाख मात्रै हुन आउँछ । बाँकी ५ लाख संकलन गर्न हामीले देउसी भैलो, कन्सर्ट, चन्दा, दान, मकै दान, धान दान, काठ दान लगायत जिन्सी संकलनबाट पनि उठाउन सक्छौँ । विभिन्न शैक्षिक कार्यक्रमहरु (प्रोजेक्ट) चलाउनका लागि संघीय तथा प्रदेश सांसद र सरकारहरुबाट रकम बिनियोजन गर्ने र त्यसलाई शैक्षिक उन्नयनमा लगाउने बिषयहरु पनि सोच्नु जरुरी हुन्छ । त्यसैगरी विभिन्न अबसरहरु जस्तै, जन्मदिन मनाउने रकम, पितृको सम्झनामा सहयोग, दिवंगत व्यक्तिको सम्झना सहयोग जस्ता कुराहरु पनि क्याम्पसको कोषमा जोड्न सक्दा आर्थिक पाटो निकै राम्रो हुनेछ । तर, यसो भनिरहँदा उल्लेखित सबै उपायहरु स्थायी होइनन्, स्थायी उपायका लागि विद्यार्थीको संख्या बृद्धि गर्नैपर्छ भन्ने कुरालाई सकैले भुल्नु हुँदैन ।

गाउँपालिका र क्याम्पसबारे भ्रम
मान्छेहरुले भन्ने गर्छन्–‘क्याम्पसको त्यस्तो हरिबिजोग छ, गाउँपालिका के हेरेर बस्छ ?’ ती मान्छेहरुले कुरा नबुझेर त्यस्तो प्रश्न गरिरहेका हुन् । नेपालको संविधानले नै शिक्षाको तहगत अधिकारको अख्तियारी गरिदिएको छ । जस अनुसार माध्यमिक शिक्षा अर्थात कक्षा १२ सम्मका लागि मात्रै गाउँपालिकाले व्यवस्थापन गर्न पाउँछ । त्योभन्दा माथि अर्थात स्नातक तहभन्दा माथिको अधिकार प्रदेश सरकारलाई दिइएको छ । जस अनुसार हाम्रो मनहरी बहुमुखी क्याम्पस पनि बागमती प्रदेश सरकारको सामाजिक विकास मन्त्रालय अन्तर्गत हो । त्यसैले गाउँपालिकाले क्याम्पसका गतिविधिहरुप्रति चासो, चिन्ता र निगरानी राख्नु एउटा बिषय वा माया हो । तर, बाध्यकारी व्यवस्था होइन । क्याम्पस बिग्रँदा गाउँपालिकालाई गाली गरिरहनु पर्दैन । तर, मनहरीमा भयानक संस्कारको विकास बिगतमा गरिएको छ, गाउँपालिका अध्यक्षलाई क्याम्पस सञ्चालक समितिको अध्यक्ष बनाएर । गाउँपालिका अध्यक्ष स्वयम् पालिकास्तरका दर्जनौ समितिको संयोजकको रुपमा काम गर्नुपर्ने कानूनी बाध्यात्मक अबस्था छ । गाउँपालिकाको ५० हजार जनसंख्याको नेतृत्व गरेर आर्थिक, सामाजिक, सांस्कृतिक सबैखाले विकास गर्ने अगुवाई गर्नुपर्ने पालिका अध्यक्षलाई क्याम्पसको अध्यक्ष बनाएर भारी बोकाउने कार्य राम्रो होइन । गाउँपालिकाबाट बजेट हालिदिन्छन् भन्ने आशाले यस्तो प्रयास बिगतमा भएको छ । यसले राम्रो नतिजा ल्याउँदैन । नपत्याए अहिलेकै क्याम्पसको अबस्थालाई हेर्दा हुन्छ ।

बिगतको अभ्यास र अबको निकाश
मनहरी बहुमुखी क्याम्पसको मुख्य समस्या नै सञ्चालक समितिको इच्छाशक्ति क्षीण हुनु हो । जब क्याम्पस सञ्चालक समिति निर्माण गर्ने बेला आर्थिक भारी बोकाउन पालिका अध्यक्षलाई जिम्मा दिइयो, त्यसपछि राजनीतिक आस्थाका आधारमा भागबण्डा लगाउने काम भयो, त्यही नै गलत भयो । क्याम्पस सभाका १११ जना सभासदमध्येबाट राजनीतिक आधारमा नभई क्रियाशिलता, गतिशिलता, जिम्मेवारीबोध भएको र प्रशस्तै समय निकालेर हिँड्ने र टिमवर्क गर्न सक्ने मान्छेले क्याम्पसको नेतृत्व गर्नुपर्छ । क्याम्पस बन्द हुने अबस्थामा पुग्दा पनि सरोकारवालासामु हारगुहार गर्न नसक्ने, समस्याको निराकरणका लागि सामूहिक अभ्यास र आह्वान गर्न नसक्ने, क्याम्पस सञ्चालनका लागि योजना निर्माण गर्न नसक्ने र बनेका योजनाको कार्यान्वयन भए-नभएको मूल्यांकन गर्न नसक्ने समितिको कुनै अर्थ हुँदैन । तसर्थ अबको क्याम्पस सभामा अहिलेको क्याम्पस सञ्चालक समितिको बैठक संख्या, बैठकमा पदाधिकारी र सदस्यहरुको उपस्थिति संख्या समेत सार्बजनिक गरिनुपर्छ । राजनीतिक पहुँचको आधारमा पदको भागबण्डा नगरीकन एकाग्र भएर लागिरहने मान्छेहरुलाई समितिमा ल्याएर काम गराउनुपर्दछ । मैले पुस ६ गतेको सरोकारवाला बैठकमा भनेको थिएँ–‘छातिमा चारतारे झण्डा र कम्युनिष्टको झण्डा बोकेर क्याम्पसमा छि¥यौँ भने त्यसले दिने प्रतिफल भनेको शून्य नै हो ।’ कुशलतापूर्वक क्याम्पस चलाउने र क्याम्पस निश्चित व्यक्ति, संस्था, क्याम्पस सभा, भूगोलका लागि मात्र नभई सिँगो समुदायलाई क्याम्पसप्रतिको अपनत्व दिलाउने क्षमता भएका व्यक्तिले क्याम्पसको नेतृत्व गरोस् भन्ने चाहना हामी सबैले राख्नुपर्दछ ।

(लेखक मनहरी बहुमुखी क्याम्पस सभाका सदस्य हुनुहुन्छ ।)

लोकप्रिय

प्रदेश १ सरकारमाथि खनिए पूर्वमुख्यमन्त्री राई

काठमाडौं-पूर्वमुख्यमन्त्री तथा एमाले नेता शेरधन राईले प्रदेश १ सरकारमाथि जनहितमा काम गर्न नसकेको आरोप लगाएका छन् । सामाजिक सञ्जाल...

प्रदेश खेलकुदमा सालकको मस्कटः संरक्षणकर्मी थप उत्साहित

बागमती प्रदेशको १३ वटै जिल्लामा पाइने एकमात्र वन्यजन्तुको रुपमा सालक रहेको छ ।

मनहरीका १८ जना प्रधानाध्यापकद्वारा राजीनामा

मनहरी–असार २९ गते । मनहरी गाउँपालिकाभित्र रहेका १८ वटा प्राथमिक विद्यालयका शिक्षकहरु सामूहिक राजीनामा दिनु भएको छ ।

Related Articles

मनहरीको उद्योग बाणिज्य संघ १४ औँ बर्ष पूरा, कार्यालयमा दिप प्रज्वलन

बजार अनुगमनको कुरालाई ध्यान दिएको बताउँदै बजारमा अखाद्य बस्तु, म्याद गुज्रेको बस्तुहरु र ठगीका घटनाहरु सुन्न नपरोस् भन्दै शुभकामना दिनु भएको छ ।

मनहरीमा समाजवादीको बैठक, गाउँपालिकाको बेथितिबारे बोल्नुपर्ने राय

मनहरी गाउँपालिकाको पाडी खरिद काण्ड, १६ करोड राजश्व मिनाहा काण्ड, पत्रकारलाई अनावश्यक हस्तक्षेप गरेको काण्ड लगायतका बिषयहरुमा पार्टीले धारणा सार्बजनिक गर्नुपर्नेलगायतका बिषय नेतृत्वको ध्यानाकर्षण गराएको छ ।

सिमपानीका पाख्रीनलाई ट्रयाक्टरले किच्यो, सेनाले ज्यादति गरेको भन्दै राजमार्ग जाम

घटनास्थलमा प्रहरी पुगेको छ भने घाइते पाख्रीनलाई भरतपुरतर्फ उपचारार्थ पठाइएको छ।